Бараш Николай
государственный уполномоченный, АМКУ
Профиль эксперта     Ответы эксперта     Главная конференции    

Почему растут цены на бензин

ВОПРОСЫ
ответ Бараш Николай
20.04.2011 | 14:47

Розслідування, проведене АМКУ, дійсно було розпочато щодо 5 компаній, і по трьох з них, які є «чистими імпортерами» рішення прийнято. Розслідування щодо ПІІ «Лукойл Україна» і ТОВзІІ «Кершер» виділено в окреме провадження, зважаючи, що до складу суб’єктів господарювання, пов’язаних з кожною з цих компаній відносинами контролю входять нафтопереробні заводи. За результатами розгляду справи щодо компаній груп ТНК і Лукойл буде прийняте відповідне рішення.

далее
 
 
ответ Бараш Николай
20.04.2011 | 14:09

По-перше, в Україні, наскільки мені відомо, регулювання цін на моторне пальне взагалі відсутнє. По-друге, Антимонопольний комітет ніколи не був органом, який здійснював регулювання цін. Органи Антимонопольного комітету втручаються в ситуацію, коли певні суб’єкти неправомірно використовують ринкову владу (індивідуально чи колективно) для отримання додаткових доходів. Стосовно регулювання ринків, то такі дії є цілком виправданими і широко застосовуються у випадках так званих «неспроможностей ринку», коли саморегулюючі механізми ринків не забезпечують адекватної реакції ринку на зовнішні і внутрішні виклики.

далее
 
 
ответ Бараш Николай
20.04.2011 | 14:03

На сьогоднішній день питання якості пального досягло найвищої гостроти. Користуючись відсутністю у підрозділів Держспоживстандарту фінансової можливості на достатньому рівні забезпечити державний контроль якості нафтопродуктів, окремі компанії реалізують на своїх АЗС пальне під відомими брендами.

Проблема тіньового обороту нафтопродуктів і якості є прямим наслідком того що, рівень конкурентних відносин на ринках нафтопродуктів є недостатньо ефективним. Це зокрема, пов’язано з відсутністю контролю за якістю. Як наслідок, системно не забезпечують належною якістю нафтопродуктів як ті компанії, що торгують так би мовити мовчки, так і ті компанії що не шкодують грошей на рекламу надвисокої якості своїх нафтопродуктів. Є надія що це питання буде виправлено після придбання державою 9 рухомих лабораторій з контролю якості нафтопродуктів та налагодження їх ефективної роботи.

далее
 
 
ответ Бараш Николай
20.04.2011 | 14:01

За результатами нашого дослідженнями, рівень конкуренції на ринку роздрібної торгівлі бензинами в Автономній республіці Крим є недостатнім. Наслідком цього є завищені ціни на АЗС. Наразі територіальним відділенням Комітету в АР Крим завершується розгляд справи відносно окремих операторів цього ринку. Найближчим часом буде прийнято рішення. Нагадаю, що в 2009 році АМКУ оштрафував ТОВ «Атан-Крим» і ТОВ «ТЕС-Авто» на півмільйона гривень за антиконкурентні узгоджені дії щодо встановлення завищених цін на пальне в АР Крим.

далее
 
 
ответ Бараш Николай
20.04.2011 | 13:58

Антимонопольний комітет систематично відслідковує ситуацію щодо низки соціально значимих ринків. У випадку суттєвого зростання цін на продовольчі товари, послуги, в тому числі і з посиланням на зростання цін на пальне, АМКУ ретельно аналізує ситуацію. У разі виявлення випадків антиконкурентних узгоджених дій або зловживань монопольним становищем шляхом встановлення економічно необґрунтованих завищених цін, Комітет приймає жорсткі заходи. Таких рішень тільки протягом 2010-2011 року було прийнято кілька десятків.

далее
 
 
ответ Бараш Николай
20.04.2011 | 13:55

У ході проведеного розслідування АМКУ встановив, що компанії-імпортери внаслідок порушення конкуренційного законодавства протягом грудня 2010 року – І декади січня 2011 року на кожному літрі проданого бензину отримували до 50 коп. картельної ренти. Згідно рішення Комітету від 22 березня 2011 року цінові лідери підвищення вартості пального зобов’язані встановити на своїх АЗС (бренди ОККО, WOG, SHELL) економічно обґрунтовані ціни.

далее
 
 
ответ Бараш Николай
20.04.2011 | 13:51

Шановний Володимире, інформація про розмір штрафів, що були накладені на трьох операторів ринку, широко висвітлювалася у ЗМІ, та знаходиться у відкритому доступі як на офіційному сайті АМКУ, так і у мережі Інтернет.

22 березня цього року АМКУ наклав штрафи на ПП «Окко-Нафтопродукт», ТОВ «Континент Нафто Трейд і ТОВ «Альянс Холдинг» у розмірі 150 млн грн за вчинення схожих дій у вигляді встановлення завищених цін на бензин. Слід зазначити, що АМКУ під час прийняття рішення виходив з того, що компанії, допустивши підвищення цін з темпом, що в рази перевищував темпи росту світових цін, отримували додаткову «картельну маржу» на рівні 40 -50 коп/л.

Своїм рішенням АМКУ також зобов’язав компанії до 22 квітня цього року встановити економічно обґрунтовані ціни на своїх АЗС. Станом на 20 квітня ц.р. жодна з компаній, що є відповідачами у справі, не надала до Комітету розрахунків, які б підтверджували обґрунтованість їх цін на світлі нафтопродукти, що реалізуються цими компаніями. У разі невиконання рішення АМКУ застосує до компаній-відповідачів жорсткі заходи, передбачені законодавством.

далее
 
 
ответ Бараш Николай
20.04.2011 | 13:48

Ринок нафтопродуктів України є відкритим. Відтак, безумовно, світові ціни на нафту і нафтопродукти безпосередньо впливають на рівень цін на бензини і дизельне пальне в Україні. Разом з цим, на фоні об’єктивної складової росту цін окремі суб’єкти господарювання встановлюють завищені ціни на пальне. У разі виявлення фактів порушення законодавства про захист економічної конкуренції, в тому числі і у вигляді встановлення монопольно високих цін Антимонопольний комітет України приймає відповідні рішення, застосовуючи до порушників жорсткі штрафні санкції (до 10 % від річного обороту компаній).

Водночас, ми маємо надію, що нафтотрейдери з повною відповідальністю відреагують на ситуацію, що склалася на цьому ринку, та зможуть не тільки утримати ціни, але адекватно відреагувати на зниження державою акцизів на нафтопродукти.

далее