Кучабский Юрий
вице-президент по коммерческим вопросам, ПАО "Концерн Галнафтогаз"
Профиль эксперта     Ответы эксперта     Главная конференции    

Почему растут цены на бензин

ВОПРОСЫ
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:35

З боку владних органів, на жаль, ніхто. Держава сьогодні самоусунулася від такого контролю. Держспоживстандарт, який повинен здійснювати перевірки якості пального на АЗК, не мав на це фінансування. Як наслідок ми спостерігаємо на внутрішньому ринку засилля некондиційної продукції, інакше кажучи "бодяги". У цій ситуації водіям можна хіба що порекомендувати заправлятися на перевірених, брендових заправках. Для прикладу, у мережі ОККО ми налагодили власний триступеневий контроль якості нафтопродуктів, до якого залучено 9 стаціонарних лабораторій по всій території України і ще 4 мобільних. Тому нашим клієнтам ми можемо гарантувати, що будь-де на АЗК "ОККО" вони отримають високоякісний продукт імпортного виробництва. Ми готові поділитися досвідом роботи нашої системи контролю якості і з державою, і з іншими учасниками ринку. Окрім того ми готові надавати послуги з контролю якості і державним органам.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:34

Ми не згідні з рішенням АМКУ. Будемо його оскаржувати. Український ринок нафтопродуктів є високо конкурентним. Навіть більш конкурентним, ніж ринки сусідніх держав - Росії, Польщі, Білорусі. Адже на ньому працює понад 1000 суб'єктів.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:33

У попередні роки і дотепер Держспоживстандарт, у віданні якого і є контроль за якістю пального, був недофінансований. Перевірок на АЗС він практично не здійснював. І це тільки на руку нечесним гравцям. Тому сьогодні дуже важливо налагодити такий контроль з боку держави та забезпечити під нього відповідне фінансування. Усі видатки на цей контроль повернуться у вигляді додаткового наповнення бюджету. І вони будуть в десятки разів вищими від витрат Держспоживстандарту. Адже сьогодні «бодяга» - це не тільки неякісний нафтопродукт, але й несплата податків у держбюджет з боку недобросовісних учасників ринку. "Бодяжне" пальне не тільки руйнує роботу двигуна автомобіля і шкодить довкіллю. Його дешевість є примарною. В Україні проводилися дослідження, які засвідчили, що при застосуванні якісного пального стандарту Євро-5 його розхід в автомобілі є значно нижчим, аніж при заправці пальним старих стандартів, не кажучи вже про сурогат. У перерахунку на літри/гривні економія становить як мінімум 25 копійок на літрі. То ж чи є сенс платити за сумнівний продукт, наражаючи свій автомобіль на ймовірний вихід з ладу. Ми не такі багаті, аби купувати дешеві речі.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:31

У Криму торгівля пальним має чітко виражений сезонний характер. Кількість заправок на півострові зорієнтована на те, щоб забезпечити потребу в нафтопродуктах усіх відпочивальників, які приїжджають на море влітку (інакше вони б відчували дефіцит). Але робота АЗС у такому інтенсивному режимі триває лише три місяці. Решту часу в році вони недозавантажені та збиткові, а тому змушені закладати вищу ціну саме на період відпочинкового сезону. Зрештою, така ж сама тенденцію прослідковується в Криму й по цінах на продукти харчування, проживання, послуги тощо. Що ж до другої частини питання, я так розумію, що Ви маєте на увазі осінь 2008-го, коли з початком світової кризи ціна нафти упала на 110 $ за барель. Але давайте подивимось на вартість літра пального в Україні у цей період в перерахунку на долара. У липні 2008 р. (при пікових ціанах нафти - 140 дол./барель) літр А-95 коштував в Україні 6.70 грн (тобто у перерахунку на долар - 1.45$ при курсі курс 4.60 грн за долар). До кінця року курс зріс ледь не вдвічі, інколи сягаючи позначки 9,50 грн. за долар. Але ми візьмемо для розрахунків значно помірковані ший курс – 8 грн. за долар. Так от у грудні 2008-го – літр бензину А-95 за таким курсом коштував – 0.59$ (4,70 грн. за літр). Отже бачимо що ціна пального на АЗС впала на 0.87$ за літр. Нафта на світових ринках за цей же період впала на 111 $ за баррель (без ПДВ), а в перерахунку на літр – на 0.85 цента.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:30

Філософія нашої мережі «ОККО» така: ми будуємо якісні АЗК, ми реалізовуємо тільки високоякісне пальне, ми надаємо якісний сервіс. На жаль, сьогодні такого якісного пального в Україні не виробляють і тому ми продаємо на своїх АЗК тільки імпортне пальне. Тепер щодо прибутковості, нормативний показник нашої прибутковості – це приблизно 30 копійок на літрі. Це дозволяє нам покривати затрати на окупність АЗК та інвестиційні кредити. Від початку 2011 року ми працюємо у збитках і до ще не вийшли на рівень цін, який би дозволяв заробляти ті 30 копійок на покриття інвесткредитів. До речі, сьогодні частка податків у ціні бензину на заправці становить 3,50 грн. з кожного проданого літра. Тобто фактично найбільше на літрі пального сьогодні заробляє держава.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:29

Станом на сьогодні на наших АЗК собівартість бензину А-95 Євро сягає 10 грн. за літр. Тож про які 9,75 грн/літр. може бути мова. Але ми гарантуємо, що у нас клієнт отримає високоякісний імпортний продукт, виготовлений з дотриманням вимог євростандартів.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:28

Світовий ринок нафти є дуже непрогнозованим і спекулятивним, і таким він був завжди. Тому, щоб говорити про якісь точні цифри навіть у піврічній перспективі, треба бути радше екстрасенсом, а не експертом. Ми самі хотіли б мати такі прогнози, але, на жаль, мало що з того, що прогнозують аналітики збувається. Наприклад, нині на ціну нафти у світі впливає нестабільність на Близькому Сході й у Північній Африці. Але ще півроку тому цього ніхто не міг передбачити. І так само не можна вгадати, які чинники спрацюють завтра чи післязавтра.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:26

Цікаво було було би дізнатися, що це за держави ?. Якщо не брати до уваги Росії та Білорусі, в Україні сьогодні найдешевше пальне у Європі. І чистий 95-й на українських заправках таки є. Заїжджайте на АЗК "ОККО". Ми заправимо вас якісним 95-м євробензином, виготовленим на зарубіжних НПЗ за більш суворими євросоюзівськими, а не українськими стандартами.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:25

По-перше, це зовсім не так. У світі в останні роки домінує загальна тенденція до зростання цін на нафту. І ті поодинокі випадки, коли ціни на нафту падали (друга половина 2008 р., листопад-грудень 2009 р., травень-червень 2010р), роздрібні ціни на нафтопродукти падали також. У 2009 році - майже на гривню, у 2010 - на 50 копійок. По-друге, хотілося б спростувати хибний стереотип, який у нас побутує. Мовляв, чим дорожче коштує нафта, тим більше заробляють продавці пального. Насправді ж усе з точністю до навпаки. Як це не парадоксально звучить, але нам вигідніше працювати з недорогим продуктом і в умовах цінової стабільності, коли попит на нафтопродукт росте. Натомість коли ціни на пальне високі, реалізація падає. І ми від цього, повірте, аж ніяк не щасливі У нас немає власних свердловин і власних нафтопереробних заводів. Наші заправки – це ті ж самі магазини, які продають не свій товар, а закуплений у того чи іншого виробника. Відповідно й відштовхуємося ми від тих відпускних цін, які встановлює виробник. Те, що ви бачите нині на стелах АЗК «ОККО» - це мінімально можлива на сьогоднішній день ціна на високоякісний імпортний нафтопродукт. Продавати його дешевше неможливо. Для цього довелося б або іти на пониження якості, або на мінімізацію податків. Ми не можемо дозволити собі ні того, ні іншого, оскільки це було б обманом або клієнтів, або держави. Ми ж сповідуємо чесний і прозорий бізнес.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:23

Причин було дві - внутрішня і зовнішня. Перша полягає в тому, що на початку року майже на 40% зросли ставки акцизних зборів на бензини й дизпаливо. Це при тому, що влітку 2010-го вони вже підвищувалися. Друга причина - це суттєве подорожчання цін на нафту на світових ринках, яке, зрозуміло, позначилося й на відпускних цінах заводів-виробників нафтопродуктів. До речі, якщо подивитись на ціни пального без податків в Україні та Європі, то зростання цін у нас є значно меншим, ніж у Європі.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:22

Тут варто зазначити, що українські НПЗ мають цілком конкретних власників. В інших державах їх за зволікання з модернізацією уже давно «наказав» би сам ринок. В Україні ж їм вдавалося виживати тільки завдяки тому, що для них постійно створювались тепличні умови (пільги в оподаткуванні, відкладення вступу в дію нових стандартів якості). Нас не так цікавить буде хтось покараний чи ні, але ми за те, щоб українські заводи випускали якісне, нешкідливе для автомобіля й навколишнього середовища пальне. Поки цього не станеться, наша мережа ОККО змушена буде імпортувати бензин і дизпаливо з-за кордону. Адже навіть у сусідніх з Україною державах (Білорусі, Литві, Польші) НПЗ, збудовані в епоху розвинутого соціалізму й дешевої радянської нафти, зуміли здійснити докорінну реконструкцію й нині продукують пальне, яке успішно продається на ринках Євросоюзу.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:21

Ми вважаємо цілковито виправданим кроком уряду ухвалення закону про зниження акцизів на бензини й дизпаливо, який саме сьогодні набув чинності. Але це дозволить тільки дещо сповільнити зростання цін на пальне.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:20

Щодо першої частини питання - одне уточнення. Сьогодні це вже не 7 гривень, а 8,60 гривні. Бензин дорожчає не тільки в Україні, а й у США, зрештою, як і по всьому світу. Нижча ж ціна пального на американському ринку насправді зумовлена нижчим податковим навантаженням на нафтопродукти (наприклад відсутністю ПДВ), про що уже писали інші експерти. Стосовно ж другої частини, то ми теж категорично проти того, аби перекладати витрати на модернізацію НПЗ на плечі споживачів пального. До речі нещодавня ініціатива власників НПЗ запровадити мита на імпорт нафтопродуктів була саме такою спробою перекладання. Ми раді, що уряд відхилив цю ініціативу, адже це призвело би до ще більшого зростання цін. Давайте подивимося, кому належать українські НПЗ. Практично усі вони входять до складу вертикально інтегрованих нафтових компаній. Усі ці компанії і сьогодні, і в попередні роки отримували надприбутки з продажу нафти. І насправді у них є достатньо коштів на модернізацію.

далее
 
 
ответ Кучабский Юрий
20.04.2011 | 21:18

Вартість сировини не настільки суттєво залежить від інфраструктури його доставки. Щоб мати дешевшу сировину, треба більше її видобувати. В Україні, на жаль, поки що для цього майже нічого не зроблено. Навпаки видобуток нафти в останні роки тільки падає. Нині він покриває лише 10% від національних потреб у нафтопродуктах. Інший суттєвий момент полягає в тому, що в Україні не налагоджено ефективної переробки нафти. Тобто вітчизняні НПЗ навіть із дешевої сировини виробляють дорогий продукт, бо їхні технологічні процеси застарілі й витратні, а глибина переробки - низька. І ця проблема теж потребує негайного вирішення.

далее